HABERLER

AYDER' DE YENİ SOKAK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Rize’nin Çamlıhemşin ilçe merkezinden 17 km uzaklıkta bulunan Ayder Yaylası’nda son yıllarda meydana gelen ekonomik gelişme ve büyüme ile birlikte artan enerji ihtiyacı bölgeye elektrik akışını sağlayan Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi de harekete geçirdi. Çamlıhemşin İlçesi üzerinden kurulan müstakil hatla enerji ihtiyacı karşılanan Ayder’de,  460 kVA olan toplam kurulu güce 350 kVA daha güç ilave edilerek vatandaşların talep edilen enerji ihtiyaçları kesintisiz bir şekilde sürekli karşılanabilecek.

Ayder’de yeni oluşan yerleşim yerleri  ve özellikle yaz aylarında nüfusun artmasıyla beraber artan elektrik enerji ihtiyacı dolayısıyla enerji taleplerinin karşılanması maksadıyla mevcut elektrik şebekelerinde iyileştirme çalışmalarının planlamasını yapan Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş., bu çalışmaları projelendirerek 2014 yılı içerisinde tesis çalışmalarını tamamladı. Ayrıca, şirket tarafından; eskiyen, ekonomik ömrü dolan iletken ve sokak armatürlerinin iyileştirilmesi ve sokak armatür gücünün yükseltilmesi çalışmalarını da sürdürerek, şebekede oluşabilecek enerji kesintilerinin önüne geçilmesi hedeflendi.

Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamada ise, Ayder Turizm bölgesinde ÇORUH Elektrik Dağıtım Şirketince toplam 560 adet aboneye hizmet verilmekte olduğu kaydedilerek, “Abonelerimize sürekli kesintisiz elektrik enerjisi sunulması Şirketimizin temel hedefleri arasındadır. Ayder bölgesinde son yıllarda meydana gelen ekonomik gelişme ve büyüme enerji sorunlarının planlanmasını gerektirmiştir. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Şirketimiz, 2014 yılı yatırım programları içerisinde yeni oluşan yerleşim yerleri  ve özellikle yaz aylarında artan enerji taleplerinin karşılanması maksadıyla mevcut elektrik şebekemizde iyileştirme çalışmaları planlanmış, planlanan bu çalışmaları projelendirerek 2014 yılı içerisinde tesis çalışmalarını tamamlamıştır. Yapılan yenilemelerle eskiyen ekonomik ömrü dolan iletken ve sokak armatürlerinin iyileştirilmesi ve sokak armatür gücünün yükseltilmesi şeklinde sürdürülerek şebekemizde oluşabilecek enerji kesintilerinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.” İfadelerine yer verilerek, “Tesis yenileme çalışmalarımız sırasında 6.723 mt. plastik izoleli kablo şebekeye yeniden tesis edilmiş ve 185 Adet sokak armatürü yenileri ile değiştirilerek Ayder bölgesinin aydınlatmasının yenilemesi yapılmıştır. Önümüzdeki dönemde de ihtiyaç olan tedbirlerin alınmasını değerlendiren Şirketimiz, yapımı devam eden yeni oteller ve ticarethane ve meskenlerin enerji ihtiyaçlarının karşılanması ve Ayder ana yol girişinin aydınlatılması maksadıyla 2015 yılında da tesis iyileştirme çalışması yapılması Şirketimizce planlanmaktadır.” denildi.

Açıklamada ayrıca, bölgede kış şartlarında oluşabilecek enerji kesintilerine önlem almak maksadıyla bakım faaliyetlerine devam edilmekte olduğu belirtilerek, bu çalışmaların program dahilinde bitirilmesi öncelikli hedeflerin arasında yer aldığı kaydedildi.

GALERİ

Copyright © 2014 Çamlıhemşin Belediyesi Tüm Hakları Saklıdır